Kermelik Vadisi (Zırha Kalesi ve Köprüsü)

Kayseri şehir merkezine 55 km mesafede bulunan Kermelik Köyü, Kızılırmak Nehri’nin hemen yanı başına kurulmuş eski bir köy. Köyün yanından akan Kızılırmak Nehri, aktığı güzergahta derin vadiler oluşturmuş, bu vadilerden biri de Kermelik Vadisi.

Kermelik Vadisinin girişinde tarihini ve mimarını bilmediğimiz bir tarihi taş köprü yer alıyor, köprüye yörede Kermelik Köprüsü deniliyor, köprünün taşıyıcıları hala işlev görüyor ancak üstünden geçen yol zamana yenik düşmüş ve yerine çelikten yol yapılmış.

Vadinin derinliklerine girdikçe, vadi dikleşiyor ve akan su gürleşiyor. Güçlü akan su sesi yanı başınızda vadi içerisinde yürüyorsunuz. Vadi, yürüyüş yapmak için oldukça elverişli. Vadinin içerisinde badem, dağdağan, menengiç türü ağaçlar bolca bulunuyor.

Vadiye gelme amacımız, bölgede oldukça iyi bilinen ancak aynı zamanda bir sır gibi de saklanan Zırha Kalesi’ni fotoğraflamak idi. Vadinin ortalarına doğru amacımıza ulaştık. Zırha Kalesi her ne kadar neredeyse tamamen yıkılmış olsa da ayakta kalan duvarıyla dahi yeterince etkileyici idi. Bölge insanı bu yapıya her ne kadar kale adını vermiş olsa da yapının kullanım amacını bilemiyoruz. Kale surlarının arkasında dağın yüzeyinde derin bir mağara gördük, surlar bu mağaranın çevresini koruma altına almak için yapılmış gibi görünüyor. Ancak yukarıdaki mağaraya ipli tırmanış yapılmadan çıkılması mümkün görünmüyordu. Bu nedenle mağara fotoğraflarını bir sonraki gezimizde çekmek üzere erteledik. Kalenin duvarlarını yakından inceleme fırsatımız oldu, aşağıdaki fotoğraflardan da görüleceği üzere duvarların arasında tahta bölmeler yer alıyor ve aslında oldukça sağlam görünüyor. Kale, Kızılırmak Nehrine ve bölgeye hakim bir noktada yer alıyor. Kalenin eteklerinde mezar odaları ve bezemeli mezar taşları da bulunuyor, ancak ne tarihini ne de başka bir detayını bilmiyoruz.

Kermelik Vadisi, köprüsü ve kalesi ile görülmeye değer harika bir vadi. Mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyor ve sizleri fotoğraflarla baş başa bırakıyorum.

 

One Comment

Add a Comment