Vekse Kaya Kiliseleri, Kaya Savunma Şehri, Kaya Saray

Vekse ya da yeni adı ile Özlüce; Kayseri’nin Gesi sınırları içerisinde kalan Akbin vadisinin orta kısımlarında vadinin güney yamacına kurulmuş eski bir köy. Köyün karşısında yer alan vadinin kuzey yamacında kadim uygarlıkların kalıntıları yer alıyor. Gerçekleştirdiğimiz yüzey tarama faaliyetinde karşılaştığımız eser ve yapıları sizler için bu yazıda derledim.

Vekse Hıdırellez Kilisesi: Bu kilise tamamen kayadan oyma bir kilise. Kilise vadiye hakim bir noktaya inşa edilmiş ve kapısı kuzeye bakıyor. Kilisenin içine girdikten sonra yapı sola doğru inşa edilmiş. Kilisenin içerisindeki iç mimari yapı görmeye değer, oyulmuş nişler son derece düzgün. Zamanında kilisenin tüm duvarlarının freskler ile kaplı olduğunu kalan 5-10 cm2’lik fresklerden anlayabiliyoruz.

Vekse Kuzey Kilise 1: Bu kilise yine tamamen kayadan oyulmuş ve kapısı güneye yani Erciyes Dağı’na bakıyor. Kilisenin içerisindeki oyma nişler son derece nizami yapılmış. Kapısında 1909 tarihli bir kaya gördüğümüz bu kilisenin de zamanında tüm duvarlarının freskler ile kaplı olduğu yine kalan bir avuç kadar freskten anlıyoruz.

Vekse Kuzey Kilise 2: Kapısı taşlarla örülmüş, tepesi delinerek kuşluğa dönüştürülmüş bu kilise, bölgedeki diğer kiliselere benziyor. Kapısı güneye bakan bu kilisenin yine içerisinde bir avuç kadar fresk görebildik.

Vekse Kaya Saray: Uzaktan bakıldığında mimari ince işçiliği ile diğer tüm yapılardan kolayca ayrılan bu yapıya biz saray adını taktık. Yapının içerisinde iç içe girmiş birkaç yüksek ve düzgün mimarili kaya oda bulunuyor. Yapının etrafı kalınca bir duvar ile çevrelenmiş.

Vekse Kaya Savunma Şehri: İç içe girmiş ve birbirine bağlanan onlarca oda, vadiye hakim nokta, gözetleme pencereleri, uzadıkça uzayan ve çatallarla dağılan tüneller bu yapıya savunma şehri adını vermemize neden oldu. Tünellerin zeminindeki kaya oyukların ne amaçla yapıldığını anlayamadık.

 

 

 

Add a Comment