Büyük Bürüngüz – Subaşı Dağları

Büyük Bürüngüz ve Subaşı (İsgobi, Üsgübü) köylerinin doğusunda yükselen, en yüksek noktasında televizyon vericileri bulunan (Koramaz Dağı) küçük bir sıradağ dizisi olan bu dağları gezerken aşağıdaki tarihi ve kültürel varlıkları görebilirsiniz. Bu dağlar, Kayseri’yi bir çanak kabul edersek şehrin doğu duvarları olarak değerlendirilebilir. Dağların eteklerinden çok sayıda noktada buz gibi su çıkıyor. Bu bölgede yapılacak yürüyüş esnasında karşılaşılacak görülmesi gereken yerler şöyle:

Kilise Dağ: Bölge insanının adlandırması ile bu bölgeye kilise dağ deniyor, tahmin edeceğiniz gibi buraya bu ismin verilmesinin nedeni bölgede yıkık bir yapının (kilisenin) bulunması. Bölgeyi yakından inceleme fırsatımız oldu, çok sayıda yıkık sütun ve kemer parçası bir arada bulunuyor, ancak buraya kilise diyebileceğimiz herhangi bir kanıta rastlamadık, antik dönem tapınaklarından biri de olabilir. Yapının konumu tüm bölgeye hakim olacak şekilde dağın zirvesi olarak seçilmiş.

Lale Osman: Bu alanın adının nereden geldiğini bilmiyorum, bölge insanının adlandırması ile biz de böyle adlandırdık. Burası bir dağın yamacı ve bölgenin yaslandığı kayanın eteğinden buz gibi su doğuyor. Bölge köylüler tarafından meyve ağaçları (kayısı, ceviz, armut) ile ağaçlandırılmış, burada bir de çardak bulunuyor, manzarası müthiş güzel olan bu yer, dinlenmek için harika bir alan.

Kötü Su: Lale Osman bölgesinin içinde yer aldığı vadinin sonunda yer alan bu alana kötü su çeşmesi deniyor. Çobanlar, çeşmesi düzgün olmadığı için buraya kötü su diyorlar.

Kazlar: Subaşı (İsgobi, Üsgübü) köyünün doğusundaki dağların eteğinde yer alan bu alana Kazlar deniyor. Bu bölgede çok sayıda su kaynağı var, bu su kaynakları 2-3 yıl çok gür akarmış, sonra bir yıl su azalırmış. Biz suyun azaldığı döneme denk geldik. Çok su olduğu için doğal olarak bölgede onlarca ağaç var. Dinlenmek, buz gibi su içmek için harika bir yer.

Subaşı İni: Subaşı köyünün yukarısında, kumul bir alan içerisinde  yer alan ve kendiliğinden oluşmuş gibi bir yapı arz eden bu mağara, zamanla insan eliyle de işlenmiş, içerisinde odalar bulunan yapının sonuna kadar gidemedik, mağara içerisinde bir hayvan ile karşılaştık, araştırılması gereken bir mağara olduğunu düşünüyoruz.

Add a Comment