Küçük Aydos – Üç Tepeler Bölgesi

Güzelköy (Nize), Turan ve Bürüngüz üçgeninde yer alan ve uydudan bakınca farklı olduğu çok net görülen bu alan oldukça ilgi çekici bir gezi alanı olarak karşımıza çıkıyor.

Yeryüzü şekilleri ve kaya yapısı Kayseri’nin standart kaya yapısından oldukça farklı.

Birkaç farklı rota kullanarak bölgeye erişebilirsiniz, örneğin Güzelköy içerisinden geçerek bölgeye rahatça erişebilirsiniz.

Bu bölgede şunlarla karşılaşacaksınız:

1-Tümülüsler: Bölgede hakim bir tepe üzerinde yan yana iki tane Tümülüs bulunuyor, bunlardan biri daha önce açılmış ve içine girebiliyorsunuz, aşağıda görsellerini görebilirsiniz.

2-Su aşındırmasına uğramış kireç taşı uçurumları ve mağaralar: Bölgede çok sayıda küçük vadi ve uçurum bulunuyor, buralarda irili ufaklı onlarca mağara göreceksiniz.

3-Kağnı yolları: Bölge zamanında çok sayıda kağnının seyahat ettiği bir güzergah üzerindeymiş ki yerlerde derin derin kağnı tekeri izleri görebiliyorsunuz.

4-Antik yapı kalıntıları: Bölgede tarihini ve kime ait olduğunu bilinmeyen çok sayıda düzgün kesimli taş, kırık çömlek, kırık kemer vb. parçası bulunuyor.

5-Turan Köyü çeşmesi: Müthiş soğuk ve lezzetli bir suyu bulunuyor çeşmenin ancak burası sadece bir çeşmeden ibaret değil. Bölgede çok sayıda ceviz, mürdüm eriği, elma, kayısı, armut, kavak, söğüt ağacı bulunuyor. Bu bölge bir vadinin en dar bölgesinde yer alıyor ve özellikle yazın sıcağında çölde vaha gibi.

6-Antik sarnıç benzeri yapı: Sarnıç benzeri diyorum, çünkü sadece benziyor, bence sarnıç değil. Uzunca bir bacası ve alttan girişi var. Bu yapının ne olduğuna dair bilgisi ya da fikri olan varsa ve paylaşırsa memnun olurum. Bu yapının tam karşısında bir benzeri daha var.

7-Küçük Aydosun çeşmesi: Buz gibi suyu olan bu çeşme yine bir vadi ağzında yer alıyor. Etrafında çok sayıda ağaç bulunuyor. Çeşmenin bulunduğu vadi içerisinde çok sayıda mağara yer alıyor.

Add a Comment