Çat Ormanı

Kayseri – Sivas – Yozgat illerinin kesişim alanında yer alan bu ormanda ağırlıklı olarak çam ağaçları bulunmaktadır. İç Anadolu’da bu büyüklükte başka bir orman daha var mıdır bilemiyorum ama bu orman Karadeniz ormanlarını aratmayacak kadar büyük. İçerisinden dereler akan, bahar aylarında papatyalarla süslenen ormanda yaban hayata rastlamak da mümkün.

Ormana, Kayseri – Gemerek – Yeni Çubuk – Sızır -> Çat Köyü rotasından ulaşılabilmektedir. Yol üstünde Sızır şelalesini ziyaret etmeyi ihmal etmemelisiniz.  Çat Köyüne varıncaya kadar asfalt yolda seyahat edilmektedir, fakat Çat köyünden sonraki 15 km’lik seyahat (Ülker market önünden geçen yoldan gitmelisiniz) toprak bir yol üzerinden gerçekleştirilmektedir. Cennet deresi diye bilinen muhite vardığınızda piknik alanları, WC’ler, çeşmeler sizi karşılayacak. Yol boyunca cennet deresi size eşlik edecek. Çam kokusu, bol oksijen, tatlı su sizi kendinizden geçirebilir. Kayseri’ye toplam uzaklığı 120 km olan orman, hafta sonu tatili için bulunmaz bir velinimet.

Ormanlık alan Akdağmadeni, Çat Köyü, Çayıralan bölgesine yayılmıştır. Ayı, kurt, sincap, domuz gibi çok sayıda yabani hayvan türünü ormanda görmek mümkündür. Bahar aylarında çiçek fotoğraflamak için çok uygun olan bölge, kış aylarında mükemmel kar manzaraları sunmaktadır.

Add a Comment