Efkere – Darsiyak

Bugünkü adıyla Kayabağ, eski adıyla Darsiyak ve hemen yanı başındaki baraj göleti: Efkere. Kayseri’nin Gesi ilçesi sınırları içerisinde yer alan bu cennet köşesi gezilmeye değer bir yer olarak sayfamızda yer buluyor. Darsiyak içerisinde büyükçe bir tatlı su kaynağı yer alıyor, suyun doğduğu noktayı görebilir ve hatta burada dilek bile tutabilirsiniz. Su, Efkere baraj göletini besliyor ve içme maksatlı olarak da kullanılıyor.

Efkere’den Darsiyak’a doğru ilerlerken size yol boyunca onlarca kuşluk eşlik edecek, Kayseri’de daha çok kuşluk görebileceğiniz bir yer daha yok. Kuşluk ifadesini kullanmışken bilmeyenler için tanımını da vermek gerekir, kuşluk, antik dönemlerden günümüze kadar uzanan bir kuş yuvası mimarisi geleneğidir, kuşların girebileceği/çıkabileceği bir bacası, yumurta ve gübre toplamak için alt giriş kapısı ve çok sayıda kuşun yuva yapabileceği oyukların yer aldığı bir yapıdır, kuşluklar.

Darsiyak’ta bir de Rum manastırı bulunmaktadır. Adının Yanartaş Rum Manastırı olduğunu köylülerden duydum, yanartaş denmesinin sebebini de araştırdım: Köylülerin anlattığına göre manastırın giriş kapısının üstünde şu an boş olan oval alanda zamanın köylüleri (Rumlar) tarafından toplanan paralarla alınan bir taş bulunuyormuş. Bu taş çok pahalı ve sadece Rusya’da bulunan bir taş imiş. Taşın bir özelliği de gece ay ışığı üzerine düştüğünde köyün üzerine gök kuşağı gibi renkler atıyormuş. Bu nedenle bu manastıra Yanartaş Rum Manastırı denmekte imiş. Manastırın bahçesinde fındık ağaçlarının bulunduğu yakın zamana kadar fındık bile toplanabildiği anlatılıyor, yine manastırın bahçesinde büyükçe bir havuz yer alıyormuş.

Darsiyak’ta gilaburu adlı yaban meyve de yetişmektedir. Tadı pek de hoş olmayan bu kırmızı küçük meyvenin böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği anlatılmaktadır.

Şu an köyde çoğunluğu kışın şehir merkezine ve hatta şehir dışına giden, yaz aylarında gelen ahali bulunuyor. Taş evler, çeşmeler, kahvehane, cami, okul başlıca mimari eserler arasında yer alıyor. Özellikle taş evler, eski Osmanlı ve Rum mimarisinin eşsiz örneklerinden.

Şırıl şırıl akan su sesi, ceviz ağaçları ve bol oksijen dolu bir piknik yapmak için çok ideal bir yer burası, gezmenizi, görmenizi tavsiye ederim.

Add a Comment