Ali Dağı

Kayseri şehir merkezinin Güney Doğusuna konumlanan bu dağ 1871 metre yüksekliği ile ilgi çekmektedir. Ali Dağı’nın eteklerinde Kayseri’nin şirin ilçesi Talas yer almaktadır. Ali Dağı şehirden bakıldığında iki zirveli bir dağ gibi görünmesine rağmen aslında üç zirveli bir dağdır ve tahminlerime göre bunların her birinde birer tane tümülüs yer almaktadır. Ali Dağı’nın zirvesine yürüyerek veya otomobil ile çıkabilirsiniz, yürüyüş yolları ve stabilize bir araç yolu bulunmaktadır.

Ali Dağı zirvesinde çeşitli yapılara rastladım, bu yapıları aşağıda görebilirsiniz. Tam olarak ne amaçla kullanıldıklarını bilmek mümkün değil, bilenleriniz varsa yazarsanız sevinirim. Fakat yapılar oldukça eski ve sanırım ermenice yazılar duvarlarında yer alıyor.

Ali Dağı’nın üç zirvesi var demiştim, bunlardan doğuda yer alanında halihazırda askeri iletişim için telsiz anteni dikili durumda bulunuyor, batıda yer alan zirvede ise bir tümülüs ve Talas belediyesine ait tesisler yer alıyor, burada yamaç paraşütü yapılıyor, Dünya Yelken Kanat şampiyonası burada yapıldı ve her yıl çeşitli etkinlikler düzenleniyor, yamaç paraşütü için çok uygun bir konumu var. Son olarak kuzeyde yer alan zirvede antik yapılar yer alıyor, bu yapıların dediğim gibi maksadını bilemiyorum.

Talas Belediyesi dağın yamaçlarına bir de mesire, piknik alanı oluşturdu, burada mangal yapıp şehir manzarası eşliğinde dinlenebilirsiniz. Yine dağın eteklerinde henüz turizme açılmış sarnıçlı bir yer altı şehri bulunuyor. Ali Dağı, Kayseri şehir manzarası, Erciyes Dağı manzarası ve serin havası ile gezilesi görülesi bir dağ.

Add a Comment