Hattuşaş (Hattuşa – Hattusha)

Hattuşaş’ın Hititler bir dönem başkenti olduğunu hepimiz tarih kitaplarından hatırlarız. Hattuşaş ile ilgili detaylı ansiklopedik bilgi şu kaynaktan (http://tr.wikipedia.org/wiki/Hattu%C5%9Fa%C5%9F) temin edilebilir. Ben bu yazıda bölgeye ilişkin kendi izlenimlerimi paylaşacağım.

Hattuşaş adından başlayacak olursak, yörede bölgeye Hattuşa veya Hattusha denilmektedir. Çorum Valiliği tarafından bastırılan kitapçılarda bile bölgeye Hattuşa denilmektedir. Ben de bu noktadan sonra bölgeye Hattuşa diyeceğim. Hattuşa’ya Yozgat üzerinden gittim, Yozgat’tan Boğazkale yoluna giriyorsunuz ve 40 km’lik bu yolu (asfalt fakat çok iyi kondüsyonda değil) alıyorsunuz. Hattuşa denilen bölgede paralı giriş yapılan (5 TL) bir açık hava müzesi bir de Yazılı Kayalar adlı ücretsiz girişli alan var. Açık hava müzesi asfalt ve kaldırım taşları döşenmiş düzgün yollara sahip, yol sizi tek tek gezi alanlarına götürüyor ve 10-15 gezi alanını görmüş oluyorsunuz. Her gezi alanının yanı başında o bölgeyi anlatan bir de tabela var. Bir yamaca kurulmuş olan şehir mistik havası ile gerçekten büyüleyici. Gezi sırasında yazılı kayalar, Hitit tanrı figüleri, savaşçı heykelleri, aslan başları, sfenksler, piramitimsi yapılar, gizli tüneller göreceksiniz. Gezi boyunca yanı başınızda hep birşeyler satmak isteyen satıcılar da göreceksiniz, ellerindeki kopya hitit mühürlerini, heykellerini size satmaya çalışıyorlar, çetin pazarlıklarla karlı bir alışveriş yapabilirsiniz.

Açık hava müzesinden ayrıldıktan sonra Yazılı Kayalar bölgesine gitmelisiniz, açık hava müzesi ile bu bölge arasında 1 km mesafe bulunuyor. Yazılı Kayalar bölgesinde sizi taş ustaları karşılayacak, yaptıkları kopya antik eserleri burada üretip satıyorlar. Ben yazılı kayalar bölgesinden çok etkilendim, çünkü tapınak ve dini ritüel alanı olduğu apaçık ortada olan bu bölgede çok güzel kaya oyma resimleri yer alıyor. Aşağıda bu resimleri siz de görebilirsiniz. Bölge tam bir turistik köy, konaklayabilecek oteller, pansiyonlar bulmak mümkün.

Add a Comment